Connect with us

Berita Hiburan

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

INTERNATIONAL DOCUMENTARY ASSOCIATION (IDA DOCUMENTARY AWARD 2018) KEMBALI MENGUMUMKAN PEMENANGNYA.

Jakarta, Layar.id – Kabar terbaru dari IDA Documentary Award ke-34 tahun 2018 telah mengumumkan para pemenangnya.

IDA Documentary Award ke-34 tahun 2018, telah diumumkan di Paramount Theatre, Los Angeles pada Sabtu (8/12/2018) waktu setempat.

Mengutip pemberitaan The Wrap, IDA Documentary Awards 2018 ini dipandu oleh aktris dan produser Ricki Lake, sutradara Barry Jenkins, aktris Kathy Bates dan Emily Deschanel serta sutradara dan sinematografer Kirsten Johnson.

JAWARA IDA

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

Kali ini, film Minding The Gap berhasil mendapat penghargaan tertinggi dalam kategori feature terbaik.

Film arahan Bing Liu ini mengisahkan tentang pemain skateboard kelas pekerja dengan gaya hidup yang dan menyembunyikan kisah kehidupan keluarga brutal.

Liu dan Joshua Altman juga berhasil memenangkan penghargaan untuk pengeditan terbaik.

Penghargaan lain berhasil diraih oleh film Zion arahan Floyd Russ sebagai Best Short.

Selain itu juga ada Wild Wild Country dari Netflix yang berhasil menjadi pemenang untuk kategori Best Limited Series.

Carrier Achievement Award kali ini diberikan pada pemenang tiga kali Academy Award, Julia Reichert.

Sedangkan untuk penghargaan Amicus Award diberikan kepada Chicken & Egg Pictures.

DAFTAR LENGKAP

BEST FEATURE

Best Feature

Crime + Punishment

Director/Producer: Stephen Maing

Producers: Ross Tuttle and Eric Daniel Metzgar

HULU

 

Free Solo

Directors/Producers: E. Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin

Producers: Evan Hayes and Shannon Dill

NATIONAL GEOGRAPHIC

 

Minding the Gap (winner)

Director/Producer: Bing Liu

Producer: Diane Quon

HULU/POV

 

Sky and Ground

Directors/Producers: Talya Tibbon and Joshua Bennett

Producers: Maro Chermayeff and Jeff Dupre

WORLD CHANNEL (PBS)

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

United Skates

Directors/Producers: Dyana Winkler and Tina Brown

HBO

 

Hale County This Morning, This Evening

Director/Producer: RaMell Ross

Producers: Joslyn Barnes and Su Kim

CINEMA GUILD

 

Of Fathers and Sons

Director: Talal Derki

Producers: Ansgar Frerich, Eva Kemme, Tobias Siebert and Hans Robert Eisenhauer

KINO LORBER

 

The Silence of Others

Directors/Producers: Almudena Carracedo and Robert Bahar

CINEPHIL/POV

 

Won’t You Be My Neighbor?

Director/Producer: Morgan Neville

Producers: Caryn Capotosto and Nicholas Ma

FOCUS FEATURES

BEST SHORT

Best Short

Black Sheep

Director: Ed Perkins

Producers: Simon Chinn and Jonathan Chinn

THE GUARDIAN

 

Lifeboat

Director/Producer: Skye Fitzgerald

Producer: Bryn Mooser

RYOT/SPIN FILM

 

Mosul

Director: Olivier Sarbil

Co-Director/Producer: James Jones

Producers: Dan Edge and Raney Aronson-Rath

PBS DISTRIBUTION

 

The Girl and the Picture

Director/Producer: Vanessa Roth

Producers: Devorah Palladino and Stephen D. Smith

USC SHOAH FOUNDATION

 

Fear Us Women

Director: David Darg

Producer: Diego Traverso

RYOT

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

Los Comandos

Directors/Producers: Joshua Bennett and Juliana Schatz-Preston

Producers: Jeff Dupre, Maro Chermayeff and Jessica Chermayeff

WORLD CHANNEL

 

Sidelined

Director: Galen Summer

Producer: Jason Goldman

A&E INDIEFILMS

 

We Are Not Done Yet

Director: Sareen Hairabedian

Producer: Jeffrey Wright and David Holbrooke

HBO

 

Zion (winner)

Director/Producer: Floyd Russ

Producer: Carter Collins

NETFLIX

 

BEST AUDIO DOCUMENTARY

Best Audio Documentary

30 for 30 Podcasts: Bikram

Producers: Julia Lowrie Henderson, Jody Avirgan, Erin Leyden and Ryan Ross Smith

Executive Producers: Connor Schell and Libby Geist

ESPN FILMS

 

Caliphate (winner)

Reporters: Rukmini Callimachi and Andy Mills

Producers: Andy Mills, Larissa Anderson, Wendy Dorr and Asthaa Chaturvedi

THE NEW YORK TIMES

 

Heavyweight-Episode: Jesse

Producers: Jonathan Goldstein, Kalila Holt and Kaitlin Roberts

GIMLET MEDIA

 

Latino USA – Episode: The Quevedos

Producer: Sayre Quevedo

Executive Producer: Maria Hinojosa

FUTURO MEDIA

 

Slow Burn Season 2

Producers: Leon Neyfakh and Andrew Parsons

THE SLATE PODCAST NETWORK

 

BEST CURATED SERIES

Best Curated Series

American Masters

Executive Producer: Michael Kantor

PBS

 

Doc World

Executive Producer: Christopher Hastings

WORLD CHANNEL

 

Independent Lens

Executive Producers: Lois Vossen and Sally Jo Fifer

ITVS & INDEPENDENT LENS / PBS

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

POV (winner)

Executive Producers: Justine Nagan and Chris White

POV/AMERICAN DOCUMENTARY

 

Why Slavery?

Executive Producers: Mette Hoffmann Meyer and Nick Fraser

THE WHY FOUNDATION

 

BEST EPISODIC SERIES

Best Episodic Series

Anthony Bourdain Parts Unknown

Executive Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig, Jared Andrukanis, Amy Entelis and Lizzie Fox

CNN

 

Christiane Amanpour: Sex & Love Around the World

Executive Producers: Anthony Bourdain, Lydia Tenaglia, Christopher Collins, Joe Caterini, Anna Chai, Amy Entelis and Lizzie Fox

CNN

 

ESPN Films: Enhanced

Executive Producers: Alex Gibney, Brad Hebert, Stacey Offman, Libby Geist and Connor Schell

ESPN

 

Last Chance U

Executive Producers: Greg Whiteley, Joe LaBracio, Dawn Ostroff, James D. Stern and Lucas Smith. Co-Executive Producers: Dane Lillegard and Andrew Fried

NETFLIX

 

The Confession Tapes

Executive Producers: Kelly Loudenberg, Philip David Segal, Sarah Whalen, Jeff Bumgarner, Steven Robillard, James Graves and Devin Griffi

NETFLIX

 

The Trade (winner)

Executive Producers: Matthew Heineman and Pagan Harleman

SHOWTIME

 

BEST LIMITED SERIES

Best Limited Series

Best Shot

Director/Executive Producer: Michael John Warren

Executive Producers: LeBron James, Maverick Carter, Andrew Fried, Dane Lillegard and Jordan Wynn

YOUTUBE

 

Bobby Kennedy for President

Director/Executive Producer: Dawn Porter

Executive Producers: Laura Michalchyshyn, Jon Kamen, Justin Wilkes, Dave Sirulnick, Nestan Berhrans and Gunnar Dedio

NETFLIX

 

Flint Town

Directors/Executive Producers: Zackary Canepari, Drea Cooper and Jessica Dimmock

Executive Producers: David Pritikin, Steve Golin and P.G. Morgan

Netflix

 

November 13: Attack on Paris

Directors/Executive Producers: Jules Naudet and Gédéon Naudet

Executive Producer: Ben Silverman, Howard Owens, Erik Barmack, Jennifer Breslow, Damien Couvreur

NETFLIX

 

Rest In Power: The Trayvon Martin Story

Directors/Executive Producers: Jenner Furst and Julia Willoughby Nason

Executive Producers: Mike Gasparro, Shawn Carter, David Glasser, Chachi Senior, Nick Sandow, Tracy Martin and Sybrina Fulton

PARAMOUNT NETWORK

 

Wild Wild Country (winner)

Directors: Chapman Way and Maclain Way

Producer: Juliana Lembi

Executive Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun and Dan Braun

NETFLIX

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

BEST SHORT FORM SERIES

Best Short Form Series

Guardian Documentaries

Executive Producers: Charlie Phillips and Lindsay Poulton

THE GUARDIAN

 

Life Underground

Director: Hervé Cohen

LA HUIT PRODUCTION/BELLEMOON PRODUCTIONS

 

MEL Films (winner)

Executive Producer: David Freid

 

The New York Times Op-Docs

Executive Producer: Kathleen Lingo

THE NEW YORK TIMES

 

VICE on HBO

Executive Producers: Shane Smith, Tim Clancy, Subrata De, Jonah Kaplan and Josh Tyrangiel

HBO

 

BEST MUSIC DOCUMENTARY

Best Music Documentary

A Modern Man

Director: Eva Mulvad

Producers: Sigrid Dyekjær and Sidsel Lønvig Siersted

RISE AND SHINE WORLD SALES

 

Bathtubs Over Broadway

Director/Producer: Dava Whisenant

Producers: Amanda Spain and Susan Littenberg

FOCUS FEATURES

 

MATANGI / MAYA / M.I.A. (winner)

Director/Producer: Steve Loveridge

Producers: Lori Cheatle, Paul Mezey and Andrew Goldman

ABRAMORAMA

 

Mr. SOUL! (winner)

Director/Producer: Melissa Haizlip

Co-Director: Samuel D. Pollard

 

Whitney

Director: Kevin Macdonald

Producers: Simon Chinn, Jonathan Chinn and Lisa Erspamer

ROADSIDE ATTRACTIONS

 

ABC NEWS VIDEOSOURCE AWARD

ABC News VideoSource Award

THIS AWARD IS GIVEN EACH YEAR FOR THE BEST USE OF NEWS FOOTAGE AS AN INTEGRAL COMPONENT IN A DOCUMENTARY.

 

Jane Fonda in Five Acts

Director/Producer: Susan Lacy

Producer: Emma Pildes and Jessica Levin

HBO

 

John McCain: For Whom the Bell Tolls  (winner)

Directors/Producers: Peter Kunhardt, George Kunhardt and Teddy Kunhardt

HBO

 

Love Means Zero

Director/Producer: Jason Kohn

Producers: Amanda Branson Gill, Anne White, Jill Mazursky and David Styne

SHOWTIME

 

Mercury 13

Directors/Producers: David Sington and Heather Walsh

NETFLIX

 

Studio 54

Director: Matt Tyrnauer

Producer: Corey Reeser, Matt Tyrnauer and John Battsek

ZEITGEIST FILMS

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

DAVID L. WOLPER STUDENT DOCUMENTARY AWARD

David L. Wolper Student Documentary Award

THIS AWARD RECOGNIZES EXCEPTIONAL ACHIEVEMENT IN NON-FICTION FILM AND VIDEO PRODUCTION AT THE UNIVERSITY LEVEL AND BRINGS GREATER PUBLIC AND INDUSTRY AWARENESS TO THE WORK OF STUDENTS IN THE DOCUMENTARY FIELD.

 

Abrázame

Director: Jas Doyle Pitt

NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL (UNITED KINGDOM)

 

 Circle (winner)

Director: Jayisha Patel

NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL (UNITED KINGDOM)

 

Forced

Directors: Grace Oyenubi and Nani Walker

UC BERKELEY GRADUATE SCHOOL OF JOURNALISM

 

Palenque

Director: Sebastián Pinzón Silva

NORTHWESTERN UNIVERSITY SCHOOL OF COMMUNICATION

 

Walker’s

Director: Kyle Myers-Haugh

UNIVERSITY OF NORTH CAROLINA WILMINGTON DEPARTMENT OF FILM STUDIES

 

PARE LORENTZ AWARD WINNER

Pare Lorentz Award Winner

THE PARE LORENTZ AWARD RECOGNIZES FILMS THAT DEMONSTRATE EXEMPLARY FILMMAKING WHILE FOCUSING ON THE APPROPRIATE USE OF THE NATURAL ENVIRONMENT, JUSTICE FOR ALL AND THE ILLUMINATION OF PRESSING SOCIAL PROBLEMS.

 

The Silence of Others (Recipient)

Directors/Producers: Almudena Carracedo and Robert Bahar

CINEPHIL/POV

 

The Distant Barking of Dogs (Honorable Mention)

Director: Simon Lereng Wilmont

Producer: Monica Hellstrøm

CINEPHIL

 

CREATIVE RECOGNITION AWARD NOMINEE & WINNERS

Best Cinematography

Crime + Punishment

Cinematographer: Stephen Maing

 

Distant Constellation (winner)

Cinematographer: Shevaun Mizrahi

 

Free Solo

Cinematographers: Jimmy Chin, Clair Popkin and Mikey Schaefer

 

Taste of Cement

Cinematographer: Talal Khoury

 

The Distant Barking of Dogs

Cinematographer: Simon Lereng Wilmont

 

Best Editing

Distant Constellation

Editors: Shevaun Mizrahi and Shelly Grizim

 

Hale County This Morning, This Evening

Editor: RaMell Ross

 

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Editors: Raúl de Torres and Daniel Urdiales

 

Minding the Gap (winner)

Editors: Bing Liu and Joshua Altman

 

The Stranger

Editor: Rasmus Stensgaard Madsen

IDA Documentary Award 2018 Umumkan Para Pemenangnya

Best Music Score

Bathtubs Over Broadway

Composer: Anthony DiLorenzo

 

Bisbee ’17 (winner)

Composer: Keegan DeWitt

 

The Distant Barking of Dogs

Composers: Uno Helmersson and Erik Enocksson

 

Hale County This Morning, This Evening (winner)

Composers: Scott Alario, Forest Kelley and Alex Somers

 

MATANGI / MAYA / M.I.A.

Composers: Dhani Harrison and Paul Hicks

 

Best Writing

Did You Wonder Who Fired The Gun?

Writer: Travis Wilkerson

 

Of Fathers and Sons

Writer: Talal Derki

 

The Other Side of Everything (winner)

Writer: Mila Turajlic

 

People’s Republic of Desire

Writer: Hao Wu

 

Wild Relatives

Writer: Jumana Manna

 

Selamat kepada para pemenang, dan terus berkarya!

 

Click to comment

Leave a Reply

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *

Popular

Simak Tampilan Perdana 'The Dark Crystal: Age of Resistance' Simak Tampilan Perdana 'The Dark Crystal: Age of Resistance'

Simak Tampilan Perdana “The Dark Crystal: Age of Resistance”

Film

'Minions 2: The Rise of Gru', Resmi Hadir di Musim Panas 2020 'Minions 2: The Rise of Gru', Resmi Hadir di Musim Panas 2020

“Minions 2: The Rise of Gru”, Resmi Hadir di Musim Panas 2020

Film

The Art of Racing in the Rain, Film Adaptasi Novel Terlaris Garth Stein The Art of Racing in the Rain, Film Adaptasi Novel Terlaris Garth Stein

“The Art of Racing in The Rain”, Film Adaptasi Novel Terlaris Garth Stein

Film

‘Down Swan’ Film Keluarga Ajarkan Kasih Sayang Tak Terhingga ‘Down Swan’ Film Keluarga Ajarkan Kasih Sayang Tak Terhingga

‘Down Swan’ Film Keluarga Ajarkan Kasih Sayang Tak Terhingga

Film

Advertisement
Connect
Newsletter Signup